Zajímavosti ze Svazu

Video: Možnosti rozšíření kontrolních pravomocí NKÚ na obce a města
Video: Možnosti rozšíření kontrolních pravomocí NKÚ na obce a města

Jak jsme vás již informovali, novela rozšiřující pravomoci NKÚ jde na vládu s rozporem. Podívejte se na diskuzi v redakci Moderní obce s prezidentem NKÚ Miloslavem Kalou a naším výkonným ředitelem Pavlem Drahovzalem.

Svaz měst a obcí ČR prosadil zrušení povinných míst pro dvouleté děti v mateřských školách
Svaz měst a obcí ČR prosadil zrušení povinných míst pro dvouleté děti v mateřských školách

Mateřské školy nebudou mít povinnost přijímat od 1. 9. 2020 dvouleté děti, tak rozhodli poslanci v pátek ve třetím čtení v Poslanecké sněmovně. Již v roce 2016 byl Svaz proti této povinnosti, která byla přijata na podkladě poslaneckého pozměňovacího návrhu.

Finalisté soutěže Vesnice roku 2018
Finalisté soutěže Vesnice roku 2018

V průběhu posledních dvou měsíců probíhala krajská hodnocení obcí, které se přihlásily do soutěže Vesnice roku. Každý kraj již nyní má svého finalistu, který postoupil do celostátního kola. Podívejte se na jejich seznam.

Zveřejňování osobních údajů a fotografií žáků na internetu – stanovisko ÚOOÚ
O postup v souladu s obecným nařízením GDPR se jedná, pokud jsou zveřejňovány nezbytné osobní údaje žáků na základě zvláštních předpisů za účelem plnění právní povinnosti. K tomuto zpracování není třeba souhlasu žáka, resp. zákonného zástupce. Pokud však dojde k využití osobních údajů žáků k jinému účelu,
Plán rozvoje sportu - nová povinnost obcí

Obce mají povinnost od 1. července 2018 v samostatné působnosti zhotovit pro své území plán rozvoje sportu a zajišťovat jeho provádění. Tato novela prošla bohužel bez výjimky pro všechny obce i přes mnohý odpor, proti tomuto návrhu se postavil i Svaz.

Kandidátní listiny do komunálních voleb a nový požadavek na obsah
Kandidátní listiny do komunálních voleb a nový požadavek na obsah

V souvislosti s blížícím se termínem komunálních voleb upozorňujeme na nové ustanovení v zákoně o volbách do zastupitelstev obcí. Nově musí být na kandidátní listině u každého kandidáta uvedeno pohlaví.

Poradna pro obce
Poradna pro obce

Každá členská obec může služeb Poradny pro obce využít až pětkrát ročně zdarma (jde o dosavadní průměr dotazů na jednu obec), a to opakovaně každý rok. Pětkrát do roka můžete položit svůj individuální písemný nebo telefonický dotaz nebo vyhledávat v databázi již zodpovězených dotazů.  Zřídit přístup můžete až 11 osobám z Vaší obce. Členská obec, která svých pět přístupů do Poradny pro obce vyčerpá, si může za úplatu zřídit rozšířený přístup do Poradny pro obce.

Matriky na malých obcích zachráněny
Matriky na malých obcích zachráněny

Praha, 29. května 2018 - K plánovanému rušení cca 450 matričních úřadů, které zvažovalo Ministerstvo vnitra ČR, nakonec nedojde. Každá obec si totiž bude moci sama zvážit, zda si tuto agendu bude chtít ponechat a nadále vykonávat. Dohodli se na tom dnes předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl a předsedkyně Rady Asociace krajů ČR Jana Vildumetzová s premiérem Andrejem Babišem a ministrem vnitra Lubomírem Metnarem.

Starosto, projektuj…
Starosto, projektuj…

Prostřednictvím nově vytvořených webových stránek www.projektuj.smocr.cz chceme starostkám a starostům, ale i dalším uživatelům nabídnout určitý návod a poskytnout praktická doporučení, jak optimálně zajistit přípravu a následnou realizaci investičních akcí realizovaných v obcích. Celý proces přípravy a realizace akce je představen na dvou modelových řešeních – výstavba cyklistické stezky (liniové dopravní stavby) a výstavba mateřské školy (stavba objektu občanské vybavenosti). Zároveň si mohou návštěvníci webu na reálném příkladu uvedených projektů porovnat obecný popis a realitu již hotových projektů, které byly realizovány v obci Bukovno a ve městě Mladá Boleslav.

Publikace Komunitární programy a programy územní spolupráce EU
Publikace Komunitární programy a programy územní spolupráce EU

Publikace zpracovává programy Evropské unie, jako jsou tzv. komunitární programy EU a programy Evropské územní spolupráce, a nabízí přehled, kde a na jaké aktivity z těchto programů mohou obce a města čerpat finanční prostředky. Jednotlivé programy jsou doplněny o příklady projektů, které byly realizovány převážně českými městy a obcemi buď jako vedoucími partnery, nebo v pozici partnerů. Hlavním účelem prezentace příkladů projektů je nabídnout inspiraci a lepší představu o využitelnosti programů, a podpořit tak zapojení českých měst do projektů financovaných těmito programy. V publikaci je zpracováno 19 dotačních programů a 22 příkladů realizovaných projektů.

Dostávejte náš elektronický zpravodaj
Dostávejte náš elektronický zpravodaj

Souhrnný přehled o novinkách na webu a často i něco navíc přináší náš elektronický zpravodaj. Určen je všem zástupcům členských obcí Svazu. K jeho odběru si prosím vytvořte svůj účet na našich stránkách.

 

Publikace ke stažení
Publikace ke stažení

Svaz vydává různé publikace.

V rámci projektu na podporu meziobecní spolupráce nedávno vyšla publikace „Meziobecní spolupráce – Inspirativní cesta, jak zlepšit služby veřejnosti“.

Životní prostředí

22.01.2019 12:15

Zelená informacím - výsledky 8. ročníku soutěže o nejzdařilejší webovou prezentaci o ŽP

V prostorách Ministerstva životního prostředí České republiky se uskutečnilo dne 17. ledna 2019 slavnostní vyhlášení výsledků již osmého ročníku soutěže Zelená informacím o nejzdařilejší prezentaci o životním prostředí na oficiálních internetových stránkách měst v České republice. Prvenství se po roce vrátilo do Ostravy.

Čtyřčlenná odborná porota vybírala mezi webovými prezentacemi 273 měst s počtem obyvatel vyšším než 5 tisíc ty, které nejlépe splňovaly kritéria přehlednosti, obsahu, přístupnosti aj. Na stupních vítězů se umístila města:

  1. Ostrava
  2. Praha
  3. Opava

Potřetí v historii soutěže, a vždy v dvouletých intervalech, získalo nejvyšší ocenění město Ostrava a na pomyslném žebříčku vystřídalo Svitavy. Ředitel spoluorganizátora soutěže CI2, o. p. s. Josef Novák k tomu uvedl „Ostrava dlouhodobě patří mezi města s nejlepší prezentací životního prostředí v České republice. Vizuální pojetí jejich webovek je v České republice unikátní. V soutěži však nejde jen o vzhled, ale i o obsah a v tom Ostrava rovněž vyniká. Podařilo se jim skloubit moderní vzhled, přehlednost a kvalitní obsah.“ Ocenění z rukou Josefa Nováka a Tomáše Háka z Centra pro otázky životního prostředí University Karlovy v Praze, převzali náměstkyně primátora Kateřina Šebestová a Pavel Valerián s Michalem Gackou z Odboru životního prostředí Magistrátu města Ostravy, kteří mají největší zásluhu za podobu ostravských stránek.

Druhé místo obsadila Praha, která se dlouhodobě pohybuje na čelních místech, ale zatím nikdy soutěž nevyhrála. „Webová prezentace Prahy patří úplně do jiné kategorie. Možnosti hlavního města spolu s mnohaletou tradicí v publikování ročenek životního prostředí, řadou rozličných mapových portálů a specifických dílčích webů, předurčují město být vždy na předních příčkách soutěže,“ dodává Viktor Třebický hodnotitel soutěže z CI2, o. p. s. Ocenění převzali náměstek primátora Petr Hlubuček a vedoucí odboru ochrany prostředí Štěpán Kyjovský.

Město Opava se na stupních vítězů ocitlo podruhé. Ocenění z rukou zástupců soutěže převzala vedoucí odboru životního prostředí města Marie Vavrečková. „Je zřejmé, že webové stránky města Opavy si dlouhodobě uchovávají svou kvalitu. Město zapracovalo na jejich přehlednosti a orientaci a doplnilo je souhrnnými informacemi v podání aktuálních ročenek životního prostředí či mapového portálu,“ doplnil Josef Novák.

Mirek Lupač z Agentury Koniklec ještě k letošnímu ročníku podotýká: „Protože se v úvodních ročnících ukázalo, že se úspěšná města mohou snadno „zabetonovat“ na prvních pozicích, byl v roce 2013 zaveden motivační bonus za míru zlepšení. Tento prvek vnesl do soutěže větší dynamiku a spravedlivě ocenil snahu udržovat a zvyšovat kvalitu prezentací. Pokud ovšem město nebude svůj úspěch a výsledek v dalším roce zhodnocovat a vylepšovat, hrozí mu opět sestup do průměru. To však není případ vedoucí Ostravy, která své stránky dokáže neustále vylepšovat.

Podruhé byla zavedena tematická (3P) kategorie, tentokrát zaměřená na klima. V ní se hodnotí proaktivní přístup, pozitivní zaměření a praktická využitelnost informací pro obyvatele města. Nejlépe o problematice klimatu informuje město Frýdek-Místek. Zde hodnotící komise vyzdvihla vysvětlující texty a rady občanům, proaktivní přístup a osvěta v omezování emisí CO2 a skvělý uživatelsky přívětivý mapový portál. „V příštím roce bude vyhlášena jiná tematická oblast. V současnosti zatím nevíme, která to bude,“ dodává Mirek Lupač.

Soutěž Zelená informacím spojuje města, která si váží životního prostředí a chtějí se o to podělit se svými obyvateli. Stránky i samotná soutěž vznikají z vlastní iniciativy a nadšení lidí, kteří věří, že informační a komunikační technologie mohou životní prostředí měst zlepšit.

Města na 4. až 15. místě (dle pořadí): Přerov, Havlíčkův Brod, Svitavy, Tábor, Krnov, Most, Jablonec nad Nisou, Český Těšín, Zlín, Frýdek-Místek, Třebíč, Kopřivnice

Města na 16. až 30. místě (dle abecedy): Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Bruntál, Čelákovice, Frenštát pod Radhoštěm, Hranice, Hustopeče, Jirkov, Kralupy nad Vltavou, Lysá nad Labem, Mariánské Lázně, Mělník, Milevsko, Příbram, Ústí nad Labem, Vimperk

Soutěž pořádaly organizace CI2, o. p. s., Agentura Koniklec, o. p. s. a Centrum pro otázky životního prostředí University Karlovy. Soutěž probíhala pod záštitou Svazu měst a obcí ČR a CENIA, české informační agentury životního prostředí. Hlavní cenu, stanovení uhlíkové stopy úřadu od společnosti CI2, o. p. s. převzali zástupci Ostravy. 

 
Soubory ke stažení
 

Naši partneři

 

Kalendář

10. září 2019 09:30-11:30

Kontrolní výbor

Praha, Kancelář Svazu
 
10. září 2019 10:00-13:00

Předsednictvo Komory obcí

Praha, Kancelář Svazu
 
11. září 2019 09:00-11:00

Předsednictvo Komory měst

Kancelář Svazu
 
11. - 12. září 2019

Komora statutárních měst

Skalka u Ježova
 
11. - 12. září 2019

Předsednictvo Svazu

Skalka u Ježova
 

Adresa

Svaz měst a obcí ČR
5. května 1640/65
140 00 Praha 4
tel.: +420 234 709 711
e-mail: smocr@smocr.cz
ID datové schránky: 5fkgwn3
IČ: 63 11 30 74


Mezinárodní poradenské
centrum obcí

Partnerská asociace


Rada evropských obcí a regionů

Regionální stálá konference
Ústeckého kraje